Profesor Waldemar Paruch nie żyje (1964-2022)
- Szczegóły
- Kategoria: ZG PTNP
- Odsłony: 119
Z głębokim smutkiem przyjmujemy informację o śmierci, po długiej chorobie, 8 maja b.r. prof. dr. hab. Waldemara Parucha - kierownika Katedry Teorii i Metodologii Nauk o Polityce i Administracji na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jego spektrum zainteresowań badawczych było szerokie, a koncentrowało się przede wszystkim na polskiej myśli politycznej, zwłaszcza okresu międzywojennego, a także polityce zagranicznej Polski. Z tego zakresu miał najwięcej osiągnięć naukowych. Ponadto zajmował się takimi zagadnieniami jak członkostwo Polski w Unii Europejskiej i NATO, metodologia badań politologicznych, systemy polityczne Europy Środkowej i zarządzanie strategiczne (w sumie był Autorem 240 prac naukowych, w tym ponad 30 publikacji zwartych). Należał do prekursorów politologii stosowanej.
Miał także wybitne osiągnięcia w sferze społecznej i politycznej. Prof. W. Paruch bardzo aktywnie był zaangażowany w reformę szkolnictwa wyższego, a w szczególności nauk społecznych i Jego dyscypliny naukowej nauk o polityce i administracji.
Żegnamy wybitnego i uznanego politologa, uznanego wykładowcę akademickiego i poważanego Kolegę.
W imieniu Zarządu Głównego PTNP
Prezes prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski
IX Międzynarodowy Kongres Azjatycki
- Szczegóły
- Kategoria: Konferencje
- Odsłony: 158
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IX Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim, który odbędzie się w dniach 18–20 maja 2022 r. w Toruniu.
Rejestracja na Kongres trwa do 30 kwietnia 2022 roku i jest możliwa poprzez formularz dostępny na stronie www.kongresazja.pl.
IX Międzynarodowy Kongres Azjatycki to najważniejsze wydarzenie naukowe, dyplomatyczne i biznesowe w Europie poświęcone problematyce azjatyckiej.
Kongres ma już 16-letnią tradycję i szeroką publiczność w postaci decydentów politycznych, naukowców z dyscyplin społecznych i humanistycznych, czynnych i byłych dyplomatów oraz polskich i zagranicznych inwestorów. Wydarzenie ma charakter międzynarodowej konferencji naukowej wzbogaconej o elementy z innych, kluczowych obszarów życia społecznego. Kierowane jest głównie do politologów, socjologów, historyków, ekonomistów, kulturoznawców, filologów, religioznawców oraz badaczy prawa.
Spotkanie dyskusyjne "Chiny wobec Rosji i jej agresji na Ukrainę"
- Szczegóły
- Kategoria: Ogólne
- Odsłony: 154
Gorzowski oddział Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych zaprasza na spotkanie dyskusyjne zatytułowane „Chiny wobec Rosji i jej agresji na Ukrainę”.
Wprowadzenia w problematykę dokona, politolog i kulturoznawca, dr hab. Łukasz Gacek prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kierownik Zakładu Chin w Instytucie Bliskiego Wschodu UJ, stażysta naukowo-badawczy w Fudan University oraz Xiamen University w Chinach. W latach 2017-2018 Analyst & Business Development Manager KGHM (Shanghai) Cooper Trading Co. Ltd. Obszar badawczych zainteresowań prof. Ł. Gacka obejmuje m.in. współczesne systemy polityczne, bezpieczeństwo i stosunki międzynarodowe w Azji Wschodniej. Jest autorem wielu monografii i artykułów naukowych. Ostatnio opublikował Cywilizacja ekologiczna i transformacja energetyczna w Chinach (2020) oraz China’s Environmental Protection Policy in Light of European Union Standards (2021).
Więcej o: Spotkanie dyskusyjne "Chiny wobec Rosji i jej agresji na Ukrainę"
Konferencja “Polityka płci, ciała i tożsamości”
- Szczegóły
- Kategoria: Konferencje
- Odsłony: 162
Konferencja “Polityka płci, ciała i tożsamości” Wrocław, 19-20 maja 2022 r.
Szczegóły w załączniku [pdf].
Nagrody za rok 2019 i 2020
- Szczegóły
- Kategoria: ZG PTNP
- Odsłony: 316
Z wielką radością (choć z pandemicznym opóźnieniem) pragniemy ogłosić wyniki Ogólnopolskiego Konkursu im. Czesława Mojsiewicza na najlepszą książkę o tematyce politologicznej za rok 2019 i 2020. Kapituła Konkursu przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagroda za rok 2019:
Katarzyna Radzik-Maruszak, Rada Gminy jako uczestnik lokalnego współrządzenia. Przykład Anglii, Finlandii, Polski i Słowenii, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2019.
I nagroda za rok 2020:
Radosław Marzęcki, Pierwsze pokolenie wolności. Uwarunkowania i wzory partycypacji w sferze publicznej polskich i ukraińskich studentów, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2020.
Wykład Profesora Roberta O. Keohane’a pt. Polityka zmian klimatycznych jako problemu egzystencjalnego w ramach projektu „Państwo, różnorodność i bezpieczeństwo. Studia nad współzależnościami we współczesnym świecie”
- Szczegóły
- Kategoria: Ogólne
- Odsłony: 117
Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie Profesora Roberta O. Keohane’a z Princeton University: Polityka zmian klimatycznych jako problemu egzystencjalnego (The politics of climate change as an existential problem).
Spotkanie odbędzie się 23 marca 2022 roku (środa) o godzinie 15:00 za pośrednictwem platformy MS Teams, będzie także streamingowane na żywo na Youtube.
LINKI DO SPOTKANIA: MS Teams: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_N2U4NzE5NTctNDhhNC00MGVhLWFlZmEtYTJmNTEzMWZlOTg5%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22eb0e26eb-bfbe-47d2-9e90-ebd2426dbceb%22%2c%22Oid%22%3a%22698a32cb-798f-47b9-bccd-f43db10138af%22%7d
Youtube: https://youtu.be/n95CsDCtqq4
Więcej o: Wykład Profesora Roberta O. Keohane’a pt. Polityka zmian klimatycznych jako problemu...