Metodologia badań ilościowych – wprowadzenie na przykładzie danych Europejskiego Sondażu Społecznego

Celem webinaru jest zapoznanie uczestników z badaniem Europejski Sondaż Społeczny (ESS) oraz z możliwościami analitycznymi związanymi z wykorzystaniem danych z tego badania. Europejski Sondaż Społeczny jest międzynarodowym akademickim projektem badawczym. W ramach ESS regularnie prowadzone są badania sondażowe równolegle w ponad trzydziestu krajach europejskich. ESS dostarcza danych na temat postaw i zachowań mieszkańców Europy w najważniejszych kwestiach społeczno-politycznych. Badanie prowadzone jest nieprzerwanie od roku 2002, a kolejne rundy badania realizowane są co dwa lata. Dane ESS umożliwiają zarówno porównania międzynarodowe, jak i śledzenie zmian postaw i zachowań w czasie. Wszystkie dane z poszczególnych rund badania ESS są udostępniane bezpłatnie naukowcom i studentom. Polska uczestniczy w badaniu ESS od początku, tj. od 2002 roku.

Uczestnicy webinaru zapoznają się założeniami badania ESS, zawartością kwestionariusza oraz zastosowaną metodologią gromadzenia danych. Ponadto przedstawione zostanie, jak samodzielnie przygotować proste analizy za pomocą przeglądarki wyników ESS, autorskiej aplikacji przygotowanej przez Polski zespół ESS. Zaprezentowane zostaną też wyniki wybranych analiz opartych na danych ESS.

Podczas webinaru omówione zostaną również założenia szkoleń metodologicznych, które polski zespół ESS będzie przeprowadzać wiosną 2025 roku. Będą to kilkudniowe szkolenia skierowane do słuchaczy szkół doktorskich nauk społecznych. Szkolenia będą prowadzone osobiście (nie online) w różnych lokalizacjach w całej Polsce. Partnerem szkoleń jest Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych.

Formularz: https://forms.office.com/e/AfL7EuDEXC