O Unii przy kawie. Gorzowskie rozmowy z okazji 20 lat członkostwa Polski w UE

Gorzowski Oddział PTNP, w imieniu swoim oraz pozostałych organizatorów, serdecznie zaprasza na pierwsze spotkanie dyskusyjne z cyklu „O Unii przy kawie. Gorzowskie rozmowy z okazji 20 lat członkostwa Polski w UE”.

Gościem spotkania, które jest zatytułowane „Polska droga do członkostwa w Unii Europejskiej. Gdzie byliśmy 20 lat temu?”, będzie Pan ambasador Jan Truszczyński (Team Europe Direct).

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 4 marca 2024 roku w godz. 13.30–15.00. Debatę poprowadzi prof. AJP dr hab. Aleksandra Szczerba (Team Europe Direct).

Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Głównej Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim ul. Chopina 52 bud 9.

Organizatorami wydarzenia są: Wydział Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Akademickie Centrum Studiów Niemcoznawczych i Europejskich AJP we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Badań Wspólnoty Europejskiej, Polskim Towarzystwem Studiów Europejskich Oddział Gorzowski oraz Polskim Towarzystwem Nauk Politycznych Oddział w Gorzowie Wielkopolskim.

Jan Truszczyński w latach 1982-1988 był specjalistą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zastępcą szefa Przedstawicielstwa Polski przy Wspólnotach Europejskich (1989-1993), Przedstawicielem Polski przy UE (1996-2001), doradcą prezydenta ds. UE (2001). W latach 2001-2005 był głównym negocjatorem członkostwa Polski w UE oraz, kolejno, podsekretarzem stanu i sekretarzem stanu w MSZ. Od 2007 do 2014 piastował stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej. Był kolejno zastępcą dyrektora generalnego w DG Rozszerzenie i DG Edukacja i Kultura, a w latach 2010-2014 dyrektorem generalnym DG Edukacja i Kultura. Obecnie członek zespołu eksperckiego Team Europe Direct działającego przy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.